27.10._Úřad práce ČR pokračuje v příjmu žádostí zaměstnavatelů o částečnou kompenzaci mzdových nákladů v podobě náhrad mezd zaměstnancůmza dobu překážek v práci vyvolaných karanténou, mimořádnými opatřeními, krizovými opatřeními souvisejícími se šířením nákazy COVID-19.
Příspěvek je určen kekrytí mzdových nákladů zaměstnavatele spočívajících ve vyplacené náhradě mzdy, včetně odvodů,a to pouze za zaměstnance v pracovním poměru. Podporu z Programu Antivirus mohou získat všichni zaměstnavatelé ve mzdové sféře, u kterých alespoň jeden ze zaměstnanců v pracovním poměru, který je účasten nemocenského a důchodového pojištění podle českých právních předpisů,spadá do podmínek režimu A nebo B programu Antivirus.
V případě zaměstnanců-cizincůje tedy rozhodné, zda jsou zaměstnáni podle českého práva a jsou účastni českého důchodového a nemocenského pojištění.
Příspěvek se poskytujevýhradně na zaměstnance, kteří jsou v době, kdy zaměstnavatel podává vyúčtování, stále jeho zaměstnanci a nebyla jim ke dni podání tohoto vyúčtování dána výpověď, ani nejsou ve výpovědní době (s výjimkou výpovědi dle § 52 písm. g) a h) zákoníku práce).
Příspěvek se poskytuje pouze v případě, že zaměstnavatel skutečně vyplatil zaměstnancům mzdy, respektive náhrady mezd, a řádně z nich odvedl povinné pojistné na veřejné zdravotní pojištění a na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za zaměstnance a za zaměstnavatele.
Hospodářská komora České republiky pro zaměstnavatele vypracovala tentozkrácený návodna čerpání podpory v programu Antivirus MPSV.
O jaké náhrady mezd lze žádat:
Zaměstnavatel může žádat o náhrady mezd pro zaměstnance, kteří jsou
buď v karanténě(mají vystavenu eNeschopenku / případně potvrzení nařízené karanténě od lékaře nebo krajské hygienické stanice – v kolonce profese s údajem karanténa),
nebo nemohou vykonávat svou práci, protože jejich provozovna byla ve stavu nouze uzavřena.
Nebo pro zaměstnance,kteří z důvodu úplné nebo částečné ztráty zakázek, surovin, pracují jen část své pracovní doby, případně vůbec.
Ve všech případech muselo k těmto okolnostem dojít z důvodu stavu nouze.
Na koho se příspěvek nevztahuje:
na úhradunáhrad platů(zaměstnavatelé ve státní správě)
na úhradu nákladů vzniklých na základědohod o provedení práce či o pracovní činnosti
v případě, že zaměstnavateldal zaměstnanci výpověď či v době podání vyúčtování byl pracovní poměr ukončen
za zaměstnance,na kterého zaměstnavatel obdržel jiný příspěvek od ÚP ČR
v případě, že náhrada mzdy je krytajinými veřejnými rozpočty
žadateli, který jev likvidaci nebo konkurzním řízení
žadateli, kterému byla v období 3 let přede dnem podání žádostiuložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce(podle § 5 písm. e) bodu 3 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů).
Náhrady mezd jsou rozděleny do dvou režimů
Režim A (karanténa a uzavření provozu) zahrnuje tyto možnosti:
Případ 1 (zaměstnanci byla nařízena karanténa nebo izolace)
orgán ochrany veřejného zdraví (hygienická stanice) nebo lékařnařídil zaměstnanci karanténu nebo izolaci(podle § 2 odst. 6 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a to na základě §191, resp. § 347 odst. 4 ZP), může se jednat i o karanténu nařízenou v zahraničí
jde o důležitou osobní překážku v práci(zaměstnanec nesmí chodit do zaměstnání) podle § 191 ZP, zaměstnanci náleží za prvních 14 kalendářních dní trvání karantény náhrada mzdy podle § 192 ZP. Jedná se o stejný případ jako v případě dočasné pracovní neschopnosti
z ČSSZ je zaslána e-neschopenka(v kolonce profese je uvedeno „karanténa“)
Náhrada mzdy náleží ve výši 80 % redukovaného průměrného výdělku.Tato náhrada nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění (ani ze strany zaměstnance ani ze strany zaměstnavatele) ani dani z příjmů ze závislé činnosti. Po uplynutí prvních 14 dnů, je po té poskytována prostřednictvím ČSSZ a zaměstnavatel u ní postupuje jako u dočasné pracovní neschopnosti, která trvá více než 14 dnů.
Případ 2 (zastavení určité činnosti – uzavření provozu usnesením vlády v rámci nouzového stavu, resp. opatřením ministerstva zdravotnictví a v některých případech může být i krajskou hygienickou stanicí)
Rozhodující jsou opatření platné v době vzniku překážky v práci, tj. v době, za níž bude zaměstnavatel žádat o poskytnutí příspěvku.
Jedná se o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten je povinen zaměstnancům vyplácet podle § 208 ZP náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku zaměstnance, tato náhrada podléhá odvodům (sociální a zdravotní za zaměstnance i zaměstnavatele) a dani z příjmů ze závislé činnosti.
Zaměstnavatel v žádosti/ve vyúčtování uvede výši vyplacené náhrady mzdy a tu část zákonných odvodů, která odpovídá výši vyplacené náhrady.
Výše příspěvku v Režimu A: 100 % náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 50 000 Kč za jednoho zaměstnance měsíčně v případě, kdy je činnost zaměstnavatele zakázána či významně omezena příslušnými krizovými opatřeními vlády nebo mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví nebo orgánů ochrany veřejného zdraví; 80% náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 39 000 za jednoho zaměstnance měsíčně v případě, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat práci z důvodu důležité osobní překážky v práci spočívající v nařízení karantény.
Režim B (související hospodářské potíže) zahrnuje tyto možnosti:
Případ 1 (min. 30 % zaměstnanců je nemocných, v karanténě, nebo pečuje o dítě…)
Jde o případ, kdyzaměstnavatel nemůže zbývajícím zaměstnancům přidělovat práci, protože chybí podstatná část zaměstnanců, jedná se tedy o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208
Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci vyplácet náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku
Náhrada mzdy podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a dani z příjmů ze závislé činnosti.
Případ 2 (došlo k omezení provozu v souvislosti s omezením poptávky po poskytovaných službách nebo chybějící vstupy)
V případě, kdy chybí vstupy (suroviny, komponenty) se jedná o tzv. prostoj, tj o překážku v práci na straně zaměstnavatelepodle § 207písm a) ZP, kdy je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet náhradu mzdy ve výši 80 % jeho průměrného výdělku
V případě omezení odbytu (chybí poptávka) se jedná o tzv. částečnou nezaměstnanost, podle § 209 ZP, kdy je zaměstnavatel zaměstnanci povinen vyplácet náhradu mzdy minimálně ve výši 60 % jeho průměrného výdělku (může být upraveno jinak dle dohody s odborovou organizací nebo dle vnitřního předpisu)
V obou případech náhrad mzdy podléhá odvodům(sociální a zdravotní za zaměstnance i zaměstnavatele) a dani z příjmů ze závislé činnosti
V obou těchto případech je možné, že zaměstnanci částečné pracují, např. jeden den v týdnu, nebo každý den jen část pracovní doby(záleží na druhu provozu a konkrétních podmínkách). V takovém případě za skutečné odpracovanou dobu zaměstnanci dostávají mzdu odpovídající skutečné odpracované době a náhradu mzdy dostávají za tu část pracovní doby, kterou z důvodu překážek pracovat nemohli
Skutečnosti prokazující vazbu vzniku konkrétní překážky v práci na epidemiologickou situaci jak v ČR, tak v zahraničí,nebudou po zaměstnavateli k posouzení oprávněnosti poskytnutí příspěvku vyžadovány.
Zaměstnavatel v žádosti/ve vyúčtování uvede výši vyplacené náhrady mzdy a tu část zákonných odvodů, která odpovídá výši vyplacené náhrady.
Výše příspěvku v REŽIMU B: 60 % náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 29 000 Kč za jednoho zaměstnance měsíčně.
Návod pro zaměstnavatele:
10 kroků jak postupovat:
Zaměstnavatel nemůže z důvodů uvedených výše přidělovat svým zaměstnancům práci,postupuje dle jednotlivých druhů překážek a zákoníku práce.
Po skončení měsíce března/dubna provede uzávěrku mezd a evidenci docházky za příslušný měsíc, ze které přesně zjistí své možné nároky na náhradu mezd.
Vyplní žádost o poskytnutí příspěvku na náhradu mezd.
Zaměstnavatel podá žádost o poskytnutí příspěvkuprostřednictvím webové aplikace zřízené speciálně za tímto účelem. Odkaz bude na webových stránkách www.uradprace.cz
Komunikace probíhá výhradně dálkovým způsobem prostřednictvím webové aplikace, datových schránek, popřípadě e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Jiný způsob podání žádosti nebude umožněn.
Žádost podává na pracoviště ÚP ČR místně příslušném dle sídla zaměstnavatele.
Povinnou součástí žádosti je:doklad o zřízení účtu žadatele, na který bude ÚP ČR zasílat finanční prostředky,doklad o zastupování zaměstnavatele, zaměstnavatel doloží plnou moc k zastupování pouze v případě, je-li vyřizováním žádosti pověřena jiná osoba, než osoba oprávněná jednat jeho jménem nebo nebyla-li již v minulosti předložena ÚP ČR, avyúčtování vyplacených náhrad mezd včetně povinných odvodů, které bude obsahovat seznam zaměstnanců a jejich rodných čísel nebo evidenčních čísel pojištěnců(pokud není rodné číslo), na které požaduje příspěvek
Na každý režim Programu Antivirus žadatelvyplňuje samostatný formulář(je umístěn ve webové aplikaci)pro příslušný režim včetně čestného prohlášenío vyplacených mzdových prostředcích, včetně odvodů a o vzniku překážek v práci v souladu se ZP.
Po vyplnění žádosti se automaticky vygeneruje dohoda s ÚP, která je Úřadu práce systémem automaticky odeslána.To však neznamená, že je ÚP i schválena. ÚP dohodu (vyplněnou žádost) a všechny údaje zkontroluje, a pokud bude něco chybět, zašle informaci o stornu žádosti se specifikací chyby. Zaměstnavatele opraví a znovu zašle žádost s nově generovanou dohodou, přičemž bude umožněno takovýto postup provést i opakovaně.
Dohoda se má za uzavřenou, pokud bude podepsaná ÚP ČR a zaslána žadateli zpět datovou schránkou nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.
Kde najít podrobný manuál a další informace pro zaměstnavatele:
Na internetové stránce Hospodářské komory mezi dalšími příručkamiMateriály ke stažení
Co je to program Antivirus, kdo má nárok na kompenzaci mezd –přehledně ZDE
Otázky a odpovědi:
Příspěvek se vypočte z čisté, hrubé, nebo superhrubé náhrady mzdy?
Příspěvek se vypočte z náhrady mzdy, včetně řádně odvedené odpovídající částky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel uhradil za sebe a zaměstnance. Tedy vypočte se ze superhrubé náhrady mzdy.
Kdy, kde a jak můžeme začít žádat? A kdy dostaneme příspěvek?
Příjem žádostí probíhá. Vyřízení bude trvat několik dní. Příspěvek bude vyplácen vždy zpětně za předchozí měsíc.
Dostaneme příspěvek i na zaměstnance – cizince?
Ano, pokud tito zaměstnanci: (i) jsou zaměstnaní podle českého práva a (ii) účastní se českého důchodového a nemocenského pojištění.