31.01.2021_Protiepidemický systém (PES), který v Česku dohlíží na covid, má nadále pět stupňů pohotovosti. Už od poloviny prosince jsou uzavřené restaurace či hotely. Od 27. prosince jsme se vrátili do 5. stupně, který znamenal stop pro služby a maloobchodní prodejny. Nadále platí noční zákaz vycházení, a to od 21 hodin. K dalšímu zpřísnění došlo od soboty 30. ledna
Každou fázi systému PES určuje hodnota rizikového skóre, které si můžete sami spočítat v interaktivní aplikaci.
Nejvyšší riziko je potenciálně na čísle 100, před Vánocemi bylo skóre přes 80 a nákaza se šířila stále rychleji. Vláda proto rozhodla o zavedení nejpřísnějších protiepidemických opatření. Platit budou minimálně do poloviny února. Koncem ledna se index pohybuje zhruba na čísle 70.
Mírný lednový pokles nakažených i hospitalizovaných (kdy PES reálně odpovídal 4. stupni, ale vláda ponechala v platnosti opatření pro 5. stupeň) se zastavil, vláda proto rozhodla o dalším zpřísnění od 30. ledna. Částečně jsou za tím i obavy ze šíření takzvaných britských mutací viru, jež jsou výrazně nakažlivější.
Během prvního prosincového týdne se po uvolnění Česko vrátilo na čísla, jež odpovídala stupni číslo 4. Vláda ale návrat k částečnému lockdownu o několik dní odložila, než se nakonec v pátek 18. prosince opět zavřely restaurace či ubytovací zařízení. Služby jako kadeřnictví či kosmetiku mohli lidé využívat jen do 27. prosince, kdy se definitivně uzavřela také většina obchodů. Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu naposledy koncem ledna (prozatím do 14. února).
Výjimku ze zákazu mají stále kromě potravin, drogerie a lékáren prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, květinářství či zámečnictví. Fungovat mohou i prodejny bílé techniky. V supermarketech je stále možné prodávat jen nezbytně nutné zboží. Jinými slovy si lidé v supermarketech nemohou koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin (elektroniku, hračky ani oblečení). Od 19. ledna mají výjimku ještě papírnictví a obchody s dětským oblečením a obuví.
V pátém stupni skončila také prezenční výuka na školách s výjimkou prvních a druhých tříd základních škol, mateřských a speciálních škol. Ostatní se po vánočních prázdninách vrátili k distanční výuce.
Zákaz se týká i lyžařských vleků a lanovek. Noční zákaz vycházení platí od 27. prosince od 21 hodin do páté ráno.
Počty lidí na bohoslužbách se s přechodem na pátý stupeň systému PES snížily na 10 procent kapacity kostela. Na veřejnosti se můžete setkat pouze ve dvou. Na svatbách a pohřbech se může sejít maximálně patnáct lidí.
„Všechny uzavřené provozy, ať maloobchody, fitness či bazény nicméně dostanou kompenzaci,“ informoval vicepremiér Karel Havlíček. Především mohou od státu očekávat plnou náhradu komerčního nájmu (a to od října do prosince). Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc připravuje další program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Výše náhrady bude záviset na počtu zaměstnanců.
Vláda v průběhu ledna slíbila, že k uvolnění a přechodu do 4. stupně dojde v momentě, kdy počty hospitalizovaných s covid-19 poklesnou pod 3000. Koncem ledna je toto číslo zhruba na 5 500. Zpomalování se zastavilo, zvyšuje se reprodukční číslo. Na uvolnění spoléhali zejména zástupci lyžařských areálů, pro které je aktuálně klíčová část sezóny.
Ve třetím lednovém týdnu zaslali provozovatelé lyžařských středisek a zástupci cestovního ruchu vládě výzvu se žádostí o otevření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v tom původně neviděl problém, nakonec se ale koncem ledna vzhledem ke špatné epidemiologické situaci rozmyslel a vláda o možném otevření areálů ani nehlasovala.
Zástupci odvětví se teď obávají, že budou muset odepsat celou sezonu. Státu přitom slibovali, že dokáží dat pohybu lidí na sjezdovkách řád a budou lépe kontrolovat dodržování pravidel. V areálech je totiž plno i bez fungující infrastruktury – lidé na sjezdovkách sáňkují nebo jezdí na bobech. „Lidi na hory jezdí tak i tak a když bude otevřeno, někdo na to bude alespoň dohlížet, předejde se chaosu a bude to bezpečnější. Určitě je na místě dodržovat rozestupy a nosit roušky,” řekl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
Zelenou dostal byznys ve třetím stupni, kdy se otevřely všechny obchody, hotely, penziony a restaurace. Vydrželo to ale jen čtrnáct dní. Od pátku 18. prosince jsou restaurace a ubytovací zařízení opět zavřené. Obchody bez ohledu na sortiment měly na deset dní výjimku, dokonce mohly prodávat i na Štědrý den do 12 hodin. Výjimka ale po svátcích skončila.
V prodejnách potravin či drogeriích nadále platí omezení jeden člověk na 15 m2. V obchodních centrech by měly být dodržovány dvoumetrové rozestupy a dětské koutky zůstávají zavřené. Prodej přes výdejní okénka vláda restauracím povolila, ale jen do 21 hodin.
„Vláda znovu vytvořila svými nařízeními obrovský zmatek. Místo, aby nechala otevřené malé prodejny, vytvořila nový systém, ve kterém se nikdo nevyzná,“ kritizoval na počátku roku vládní nařízení prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Malé obchody podle něj nikdy nebyly zdrojem nákazy.
Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu
Postižení podnikatelé dostanou již dříve schválené kompenzace. „Dostanou 100 procent nájmu na tři měsíce, 100 procent mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců,“ slíbil vicepremiér Karel Havlíček. Restauratéři mají nárok na bonus 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den. Čerpat budou moci podporu například i na manželku, která v podniku pracuje.
Každý provozovatel ubytovacího zařízení bude dostávat na jeden pokoj a konkrétní den, kdy musel mít zavřeno, příspěvek od 100 do 330 korun.
Detailně: matice opatření protiepidemického systému pro průmysl a obchod
Amatéři si zatím uvnitř nezasportují. Sportovní areály a haly se opět zavřely. A týmové sporty nejsou v pátém stupni povolené ani pod širým nebem.
„Nejistota je přesně to, co nám vadí nejvíc. Potýkáme se s tím už od března. Vláda něco vyhlásí a za týden už to neplatí. Začátkem prosince jsme se dozvěděli, že budeme mít otevřeno do deseti večer, pak do 20:00 a teď se to zase mění. Rok 2020 možná přežijeme, ale předpokládám, že budeme propouštět,“ řekl po znovuzavedení restrikcí v pátém stupni hostinský z Prahy Milan Petřík.
Podnikatelům v gastronomii vadilo nejvíce to, že se vláda v prosinci částečně přestala řídit tabulkou PES. Pokud je Česko ve třetím stupni, měly být hospody včetně výdejních okének otevřeny do 22 hodin a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti povolena. V lednu navíc čísla odpovídala stupni číslo 4, nicméně v Česku stále platily a platí restrikce pro pátý stupeň. Rizikem je nyní nákaza novými mutacemi viru, která by mohla vývoj epidemie zhoršit.
Po přesunu do 4. a 5. stupně zástupci gastro sektoru bez obalu tvrdí: Bez kompenzací nepřežijeme.
Pivovary, společně s AMSP ČR a dalšími partnery nešetří stížnostmi na vládu a koalici. Sami alespoň spustili iniciativu Bezpečná restaurace, jejímž cílem je sjednotit hygienická pravidla v gastronomii a podpořit jejich dodržování ze strany hostů i personálu v době, kdy budou podniky otevřené.
Podnikatelé si stěžovali už na to, že museli zavírat do osmi hodin večer, nyní musejí mít zavřeno celý den a spoléhají jen na výdej jídel u okének případně přímý rozvoz zákazníkům.
Pomoc pro restaurace: Den okének pomohl, bude mít pokračování
Svaz průmyslu a dopravy také ČR zjišťoval, jaká opatření proti šíření nákazy zavedly tuzemské firmy, kde se Češi nakazí nejčastěji. Podle něj podniky pravidelně dezinfikují pracoviště i nářadí a provozní prostředky, instalovaly ochranná plexiskla, měří teplotu u vstupu a tam kde je to možné, doporučují home-office. Některé firmy samy preventivně testují antigenními testy či trasují zaměstnance.
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), ale i další podnikatelské svazy, nadále nesouhlasí zavedením omezení počtu zákazníků tak, že smí být v prodejně jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Toto opatření už ale platí několik týdnů beze změny a zůstane v platnosti i nadále.
Vládu jsme opakovaně upozornili, že tento odborně nezdůvodněný limit povede k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center, a 20 až 30 % zákazníků nebude možno vůbec obsloužit. Navíc toto opatření zbytečně zvýší mobilitu lidí, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat tu s nejmenšími frontami, zmiňuje SOCR v tiskové zprávě. První týdny ukázaly, že se to částečně děje. Prosincové otevření všech obchodů (uzavřeno bylo asi 70 procent provozoven) to částečně změnilo a front ubylo.
Protiepidemický systém PES pro podniky znamená, že budou muset další měsíce fungovat v režimu, jehož výsledkem bude závislost na státní podpoře, nebo propouštění zaměstnanců a definitivní uzavření provozoven, konstatovala Hospodářská komora. Ta předložila vládě vlastní návrhy (respektive návrhy podnikatelů, jež zastupuje), ministerstvo zdravotnictví je prý ale v PES příliš nezohlednilo.
HK ČR se stejně jako opozici nelíbí, že všechna opatření PES včetně těch v nejnižším stupni rizika vyžadují nouzový stav.
„To v praxi znamená, že vláda předpokládá udržení nouzového stavu v řádu mnoha měsíců, což považujeme za naprosto nepřijatelné. Stejně tak není vůbec zřejmé, při jakých počtech pozitivně testovaných či počtech hospitalizovaných se závažnými komplikacemi v nemocnicích nastupuje ten který režimový stupeň. To popírá avizovaný transparentní systém, ve kterém si každý občan a podnikatel bude moci jednoduše predikovat postup regulačních opatření,“ domnívá se prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vláda nicméně slíbila, že systém upraví.
Hospodářská komora také uvedla, že je připravena pokračovat v jednáních s kabinetem o úpravě modelu i přípravě kompenzačních programů tak, aby ještě více zohledňovaly podnikatelský sektor.
Zdroj: businessinfo
Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus